Anasayfa İletişim Favori Listenize Ekleyin Bu Sayfayı Yazdırın

İstanbul, Marmara Bölgesi’nin ve Türkiye’nin en büyük kentidir. Tarih boyunca çeşitli imparatorluklara başkentlik yapan İstanbul, dünyanın kültür ve finans merkezlerindendir. Adını verdiği İstanbul Boğazı'nın iki yanındaki yarımadalara kurulan şehir, Türkiye’nin kuzeybatısında yer almaktadır. 5000 yıllık tarihi olan şehir birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bundan dolayı büyük kültürel zenginliklere sahiptir.

182 milyar dolarlık yıllık üretimiyle dünyada 34. sırada yer alan istanbul, yaklaşık 13,624,240 nüfusuyla dünyanın en kalabalık şehirlerinden biridir.


TARİHİ

Tarihin en büyük miraslarından olan İstanbul, 330 – 395 yılları arasında Roma İmparatorluğu, 395 – 1204 ile 1261 – 1453 yılları arasında Bizans İmparatorluğu, 1204 – 1261 arasında Latin İmparatorluğu ve son olarak 1454 – 1922 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmıştır.

İstanbul, iki kıtayı ve iki denizi birbirine bağlayan stratejik konumu itibariyle de önemli bir merkezdi. Bundan dolayı tarihte pek çok devletin topraklarına katmak istediği bir kara parçasıydı. Tarihte 22 defa kuşatılmasına rağmen fethedilemeyen İstanbul, en sonunda 1453 yılında Türk şehri olarak tarihe geçmiştir.



KONUMU

İstanbul‘un kuzeyi Karadeniz, güneyi ise Marmara Denizi ile çevrilidir. Batısında Tekirdağ, doğusunda Kocaeli illeri bulunmaktadır. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Boğaziçi Köprüsü şehrin iki yakasını birbirine bağlmaktadır. İstanbul idari olarak; 39 ilçe, 782 mahalle, 152 köye ayrılmaktadır.


İKLİMİ VE BİTKİ ÖRTÜSÜ

İklimi: Akdeniz, Karadeniz, Balkan ve Anadolu kara ikliminin etkisi altında bulunmaktadır. Kışın Akdeniz’den gelen ılık lodosları, Balkanlar üzerinden gelen soğuk veya Karadeniz’den gelen yağışlı havalar takip etmektedir. Yıllık ortalama sıcaklığı 13,5°C dir. Yıllık yağış miktarı ise 720–788 mm’dir. Yağışların % 40’ı kış, % 20’si ilkbahar aylarında olmaktadır. Yazın düşen yağış, sonbahar düşen yağışın yarısı kadardır. Genel olarak yazlar sıcak ve kurak, kışlar yağışlı ve ılık geçmektedir. Sıcaklık bir yıl boyunca -14°C ile +41,5°C arasında seyretmektedir. Kış aylarında kar yağışı da görülebilmektedir.

Bitki örtüsü: İstanbul ilinin bitki örtüsü Akdeniz bitkilerini andırır. Bölgede en çok görülen bitki “maki”dir. İklim çeşitliği sebebiyle her türlü bitki yetişmektedir. Yayla ve tepeler çıplak değildir. Orman bakımından zengin sayılmaktadır. 280 bin hektar (ilin % 60’ı) orman ve fundalıktır. Ormanlar içinde en meşhuru İstanbul’un 20 km kuzeyindeki Belgrat Ormanı’dır.



NÜFUS YAPISI

Büyük bir iş potansiyeline sahip olan İstanbul, sadece Türkiye’nin değil bütün dünyanın ilgisini çekmektedir. Bundan dolayı sürekli göç alan şehir kozmopolit bir yapıya sahiptir. Türkiye'nin adeta mozaik kenti olan şehirde Hatay’dan Sinop'a, Iğdır'dan Çanakkale'ye ülkenin dört bir yanından göç almaktadır. Bunun sonucu olarak şehir etrafında gecekondu mahalleleri de bulunabilmektedir.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) hazırlamış olduğu 2011 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) Nüfus Sayımı Sonuçlarına göre İstanbul'un toplam nüfusu 13.483.52 kişidir. İstanbul’un nüfusu son 25 yılda 4 katına çıktığı gözlenmiştir.


İLÇELERİ

Son olarak 2008 yılında Arnavutköy, Ataşehir, Başakşehir, Beylikdüzü, Çekmeköy, Esenyurt, Sancaktepe ve Sultangazi'nin de ilçe statüsüne kavuşmasıyla birlikte İstanbul iline bağlı 39 ilçe, 782 mahalle, 152 köy bulunmaktadır. 2011 yılı verilerine göre incelendiğinde İstanbul’un en çok nüfuslu ilçesinin Bağcılar, en az nüfuslu ilçesi de Adalar olduğu saptanmıştır.

İstanbul'un

Avrupa Yakasında; Arnavutköy, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Eyüp, Esenler, Esenyurt, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kağıthane, Küçükçekmece, Sarıyer, Silivri, Sultangazi, Şişli, Zeytinburnu ilçeleri bulunurken,

Anadolu Yakasında ise;Adalar, Ataşehir, Beykoz, Çekmeköy, Kartal, Kadıköy, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Şile, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar ilçeleri bulunmaktadır.


İstanbul Hakkında
Foto Galeri
Hizmet Standartlarımız
Jandarma
İç İşleri Bakanlığı Jandarma
Jandarma JİHİDEM
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Jandarma