Anasayfa İletişim Favori Listenize Ekleyin Bu Sayfayı Yazdırın

                        İSTANBUL İL JANDARMA KOMUTANLIĞI KÖPEK UNSURLARI


İstanbul İl Jandarma Komutanlığı,  bünyesinde  Bomba Arama,  İz Takip , Mayın Arama, Devriye, Arama Kurtarma ve Narkotik Psikotrop Madde Arama Köpek unsurları bulunmaktadır. Bu unsurlar görevin gerektirdiği branş özelliğine uygun olarak meydana gelen emniyet ve asayiş olaylarında görevlendirilmektedir.

 


DEVRİYE KÖPEK UNSURU

Devriye Köpeği Unsurunun Görevleri:
 • Çevre güvenliği ve güvenlik açısından kritik tesislerin kontrolünü yapmak,
 • Toplumsal olaylarda topluluğu dağıtmak (gösteri yürüyüşleri, bina yıkımları vb.),
 • Kaçan zanlıları yakalamak, kendi sorumluluğuna verilen bir alanın korunmasını sağlamak,
 • Şüpheli şahsa ait araç ve eşyaların aranmasında ve tutuklamaya refakat etmek,
 • Halkın yoğun olduğu park ve mesire yerleri gibi alanlarda önleyici kolluk hizmetlerinin yerine getirmek (hırsızlık, kapkaç, kavga vb.),
 • Sosyal, kültürel veya sportif faaliyetlerde toplulukların düzeni ve asayişi sağlamak (konserler, maçlar, iş merkezi açılışları, formula1 organizasyonları vb.) amacıyla kullanılır.

Devriye köpekleri, saldırıya komutla başlayan, saldırıyı komutla kesen %100 idarecisinin kontrolü altında olan köpeklerdir.

Şüpheli şahsa ait araç ve eşyaların aramasında ve tutuklamaya refakat edilmesinde,

Kalabalık ve topluluğun taşkınlık yapması ve güvenlik kuvvetlerinin yetersiz kalması durumunda topluluğun durdurularak dağıtılması için kullanılmaktadır.

Kapkaç, hırsızlık ve benzeri suçların önlenmesi aşamasında caydırıcılık unsuru olarak görevlendirilmektedir.

 


BOMBA/MAYIN  ARAMA KÖPEĞİ UNSURLARI

Bomba/Mayın Arama Köpeği Unsurlarının Görevleri:
 • Arazide mayın, bubi tuzakları ve patlayıcı maddelerin yerlerini tespit etmek, terörle mücadele harekâtında her türlü patlayıcı madde ve mühimmatın aranmasında,
 • Motorlu kara, hava ve deniz taşıtı, bina, bavul, çanta ve diğer eşyalardaki patlayıcı maddelerin aranmasında,
 • Önleyici hizmet amacıyla yapılan aramalarda (toplantılar, seminerler, konserler, açılışlar, spor müsabakaları vb.),

 • Önleyici hizmet devriyelerinde yapılan aramalar (kod uygulamaları ve yol aramaları vb.) ile bina, ev ve müştemilatları, köprü, menfez, tünel giriş ve çıkışlarında patlayıcı madde aranmasında,
 • Cumhurbaşkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı, yabancı devlet temsilcileri ve diğer önemli personele yönelik sabotajlara engel olmak amacıyla tahsis edilen araçların aramasında ve ikamet edecekleri ile temasta bulunabilecekleri yerlerde patlayıcı madde aranmasında kullanılmaktadır.

Ayrıca arazide mayın, bubi tuzakları ve patlayıcı maddelerin yerlerini tespit etmek, terörle mücadele harekâtında bubi tuzakları ve her türlü patlayıcı madde ve mühimmatın aranmasında,

Binalarda, kara, hava ve deniz taşıtlarında bulunan bavul, çanta gibi eşyalardaki patlayıcı maddelerin aranmasında görev yapmaktadır.

 


İZ TAKİP KÖPEĞİ UNSURU

İz Takip Köpeği Unsurunun Görevleri:

Kaybolan kişilerin, hırsızlık, kaçakçılık, hudut ihlalleri ile sabotaj veya operasyonlarda koku izini takip ederek, kişilerin yerini tespit etmek amacıyla kullanılan iz takip köpeğinin, kokuyu ayırt etme duyusu yüksektir. İzi sürülecek kokuyu on iki saat süreyle ve 5000 m mesafeye kadar diğer kokulardan ayırt ederek, kişileri takip etme imkân ve kabiliyetine sahiptir.

Ormanlık alanlarda, kaybolan şahısların aranmasında kayıp şahsa ait elbisenin koklatılarak ve son görüldüğü yerden aramaya başlanılmak suretiyle şahıs bulunabilmektedir.

 


ARAMA KURTARMA KÖPEĞİ UNSURLARI

Arama Kurtarma Köpeği Unsurlarının  Görevleri:

                  Arama ve Kurtarma Köpekleri doğal afetler (deprem, çığ, sel, heyelan….) ile doğal olmayan afetler ( bina çökmesi, göçük…) sonucu enkaz altında kalan insanların bulunmasında görev almaktadır. Aynı zamanda insan kaçakçılığını önlemek amacıyla gemi, uçak, tır vb. araçlarda zula olarak tabir edilen yerlere saklanan insanlar ile herhangi bir bölgede kaybolan veya saklanan insanların yerlerini tespit etme imkân ve kabiliyetine sahiptir.


UYUŞTURUCU MADDE ARAMA KÖPEĞİ UNSURU

Uyuşturucu madde arama Köpeği Unsurunun Görevleri
 • Motorlu taşıtlarda, bavul, çanta gibi diğer eşyalarda bulunan uyuşturucu maddelerin tespitinde,
 • Uyuşturucu madde taşıyan ve kullanan kişiler ile bu maddelerin ticaretini veya kaçakçılığını yapan kişilerin araçlarının, arazi ve evlerinin aranmasında,
 • İhbarlı aramalarda, uyuşturucu madde bulundurulması muhtemel umuma açık yerlerin aranmasında görevlendirilmektedir.

 

İstanbul Hakkında
Foto Galeri
Hizmet Standartlarımız
Jandarma
İç İşleri Bakanlığı Jandarma
Jandarma JİHİDEM
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Jandarma