Anasayfa İletişim Favori Listenize Ekleyin Bu Sayfayı Yazdırın


 
Küçük Melekler Projesi
KÜÇÜK MELEKLER

a. İstanbul İl Jandarma Komutanlığı sorumluluk bölgesinde meydana gelen çocuğa yönelik cinsel istismar olaylarının önlenmesi, istismara uğramış çocuk ve ergenler ile istismara maruz kalmış olanların yineleyen istismara uğramaması için bilgilendirme yapmak üzere “Küçük Melekler” projesi başlatılmış ve hazırlanan proje İstanbul Valiliğine onaylatılmıştır. Projenin finansmanı Beyoğlu ilçesinde faaliyet gösteren “İstanbul Çocukları Vakfı” tarafından karşılanmaktadır.

b. Küçük Melekler Projesi, İstanbul İl Jandarma Komutanlığı Asayiş Şube Müdürlüğü Çocuk Kadın Kısım Amirliği tarafından çocuğun cinsel istismarı olaylarının Adli boyutları, Kamu Hastaneleri Birliği Tıbbi Hizmetler Başkanlığınca görevlendirilecek Sosyal Hizmetler Uzmanı, Adli Tıp Teknikeri ve Psikolog tarafından ise ilköğretim (6-13 yaş) çağındaki çocuklara (çocuğun yaşına uygun) mahremiyet eğitimi verilmesi, öğretmen ve velilere (Velilere broşürler okul müdürlüklerince iletilmesi sağlanacaktır.) ise bilgilendirme broşürü verilmesi şeklinde icra edilecektir. Sonuç olarak yapılan çalışma neticesinde Çocuklar, Veliler ve Öğretmenlere Çocuğun Cinsel İstismarı konusunda verilecek eğitimle farkındalık yaratmak ve dağıtılacak hatırlatıcı objeler (suluk, cetvel, kalem, silgi, ajanda) ile de olası durumla karşılaşılması halinde nasıl davranması gerektiği, nereye ve kime başvuracağı öğretilmesi hedeflenmektedir.

KÜÇÜK MELEKLER/ KASIM 2016
 
 

 

 

Akıntıya Tutulma, Yaşama Tutun Projesi
AKINTIYA TUTULMA, YAŞAMA TUTUN


İstanbul İl Jandarma Komutanlığınca özellikle Karadeniz’e kıyısı olan ve Jandarma sorumluluk bölgesinde kalan sahillerde, içe çeken akıntılar (rip akıntısı/rip currents) nedeniyle meydana gelen ölüm olayının önlenmesine yönelik olarak, İstanbul genelinde kamuoyu farkındalığı yaratmak amacıyla “Çocukların ve Gençlerin Girişimcilik, Beceri ve Geleceklerini Destekleme Mali Destek Programı” çerçevesinde “Akıntıya Tutulma, Yaşama Tutun” isimli proje çalışması hazırlanmıştır. İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen projenin maliyeti yaklaşık 900.000.(dokuz yüz bin) TL dir.

İstanbul Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi proje ortakları olarak belirlenmiştir.

Projenin temel amacı İstanbul’da ikamet eden vatandaşların özellikle çocukları ve gençleri, kentsel bir risk alanı olduğu değerlendirilen kontrolsüz sahil ve plajlar ile Karadeniz’e özgü içe çeken akıntılar (rip akıntısı) hakkında bilgilendirmek; suda boğularak yaralanma ve ölüm olaylarını önlemektir.

Proje kapsamında;
  • İstanbul İl Jandarma Komutanlığı sorumluluk bölgesinde (2008-2012) yıllarını kapsayacak şekilde "Son Beş Yıllık Suda Boğulma Olaylarının" ayrıntılı olarak analiz edilerek yayımlanması,
  • Çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarının katımıyla bir çalıştay düzenlenmesi,
  • İstanbul Karadeniz Sahili Veri Haritası (elektronik ortamda) hazırlanması,
  • Rip akıntıları, yarattığı tehlikeler ve akıntıdan kurtulma yöntemleri hakkında broşürlerin tasarlanması ve dağıtılması,
  • Rip akıntıları hakkında detaylı bilgileri içeren bir internet sitesinin kullanıma açılması,
  • Film, video, animasyon gibi görsellerin de yer alacağı eğitim DVD’lerinin tüm resmi kurumlar ile okullara dağıtılması,
  • Kısa reklam filmleri (kamu spotu) ulusal TV ve radyo kanallarında yayınlanması,
  • Meteoroloji FM vasıtasıyla yaz döneminde vatandaşları suda boğulma olayları hakkında ikaz edilmesi,
  • Okullarda öğrencileri bilgilendirme faaliyeti icra edilmesi planlanmaktadır.
"Akıntıya Tutulma, Yaşama Tutun" isimli projenin İstanbul genelinde özellikle jandarma sorumluluk sahasında meydana gelmekte olan suda boğulma olaylarını azaltacağı, ayrıca yurt genelinde "rip" akıntıları hakkında tüm vatandaşlarımızın bilgilendirileceği değerlendirilmektedir.
AKINTIYA TUTULMA, YAŞAMA TUTUN ÇALIŞTAY / Mayıs 2014
 
 
Projenin Amacı,Suda Boğulma Olayları ve İstatistikleri,İcra Edilen Faaliyetler

Ayrıntılı Bilgi için Tıklayınız
İstanbul Hakkında
Foto Galeri
Hizmet Standartlarımız
Jandarma
İç İşleri Bakanlığı Jandarma
Jandarma JİHİDEM
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Jandarma